Szülők leszünk!

Szülők leszünk!

Szubjektív babakelengye lista - 5. rész

2017. május 25. - Frankó Luca

Szerettem volna egy újabb blogposztot, de ebben nyári jóidőben semmi mélylélektani tartalom nem jutott eszembe. Viszont a napokban több barátnőm is kérdezgetett a babakelengyével kapcsolatban, így arra gondoltam, hogy az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat nem csak nekik írom le, hanem poszt formájába öntöm. Aztán annyi gondolat gyűlt össze menet közben, hogy egy egész sorozat kerekedett ki belőle. Összesen öt listát készítettem és igyekeztem nem csak egy felsorolást adni, hanem helyenként pici magyarázatot is. Egyben arra is buzdítanék mindenkit, hogy a baba érkezésével ne kezdjen el felhalmozni és mindent megvásárolni. Az öt téma a következő:

  1. amiket mindenki szerezzen be előre
  2. amiket mindenki szerezzen be bizonyos lakás/autós/időjárási körülmények esetén
  3. amivel érdemes várni pár hetet, hogy valóban szükség lesz-e rá
  4. ami nélkül lehet élni, de én nagyon szerettem őket
  5. amit felesleges pénzkidobásnak tartok

 A sorozat 100%-ban szubjektív és sokkal inkább praktikus, mint tudományos. Remélem hasznát veszik, hasznát veszitek! 

AMIT FELESLEGES PÉNZKIDOBÁSNAK TARTOK

És akkor zárásnak jöjjön az utolsó lista azokkal a dolgokkal, amelyeket feleslegesnek vagy kifejezetten károsnak tartok, de még mindig hatalmas kínálattal elérhetőek a bababoltokban.

Új ruhák, nem praktikus ruhák: Az első dolgok egyike, amit a kismamák elkezdenek beszerezni, azok a babaruhák. Tényleg nagy öröm válogatni a cukibbnál cukibb darabok közt, de a ruha a babakelengye tipikusan azon pontja, amivel nagyon el lehet szállni. Nyilvánvalóan senki nem tudja megállni, hogy pár szép-új darabot ne szerezzen be, de nagy tételben érdemes használt ruhában gondolkodni. Ez lehet kölcsön ruha családtagoktól, barátoktól, de a turkálóktól sem kell megrettenni. A kölcsön ruha ingyen van, a használt pedig kb. tized áron beszerezhető, mint a bolti darabok. A járó cipő lesz az első olyan tétel, amiből mindenképp újat kell beszerezni, de erről ráérünk az első szülinap környékén gondolkodni. A használt ruha esetén sem szabad természetesen a minőségből alább adni: az anyagot-állapotot nagyon jól meg kell nézni. Az első méretekben (50-56-62-68) általában a használt ruhák is kiváló állapotúak, hiszen a baba az első félévben még nem sok mindent csinál benne. A kúszás-mászás időszakától, a második félévtől már nehezebb lesz jó állapotú használt ruhát találni. Az első méretekről fontos tudni, hogy lehet, hogy csak 1-2 hétig hordja majd a pici, az első évben pedig 2-3 havonta teljes gardrób cserével kell számolni (ezen a ponton tényleg érdemes elkezdeni matekozni)! Az első listában leírtam, hogy alapvetően milyen darabokra lesz szükség, de akkor itt leírom ismét, hogy mire nem: fodros, tüllös, flitteres, cipzáras, vasalt mintás darabokra. Egy fotózás idejére persze ilyesmiből is be lehet egy-egy darabot szerezni. Az első méreteknél azonban tényleg a kényelem a legfontosabb szempont. A kölcsön ruhák esetén is nyugodtan lehet e mentén válogatni, a turkálóban pedig térdemes a 300 Ft-os irhaponcsónak ellenállni. Márka tekintetében az F&F, a Next és a Gap a kedvencek, az utóbbi kettő újonnan nagyon drága, használtan viszont fillérekért beszerezhető és elnyűhetetlen. 

screen_shot_2017-05-25_at_2_17_22_pm.png

 

Baba ágynemű: Nagyon cuki ágynemű garnitúrák kaphatók a legtöbb babaáruházban, a nagypaplanos-párnás szettek azonban nem hogy feleslegesek, veszélyesek is. Egy alvó újszülött számára minden nagy, nehéz textília potenciális veszélyforrás az ágyban. Párnát, paplant TILOS a kiságyba tenni, ezáltal semmi ilyesmire nem is lesz szükség az első hónapokban (években!). Hogy akkor mégis mi kell a kiságyba, az első listában olvasható.

screen_shot_2017-05-25_at_2_20_32_pm.png

 

Pelenkázó táska: Egy kelengye beszerző körút során belenéztem néhány ilyen méregdrága táskába, de őszintén szólva nem jöttem rá, mitől különböznek a pelenkázó táskák egy klasszikus, sok zsebes táskától. Szerintem semmiben. Egy jó, strapabíró táskára mindenképp szükség lesz, de ha van egy jól bevált, más funkcióra egy ideig nélkülözhető darabunk, az tökéletes lesz a célra. Ha vásárolni kell, akkor pedig érdemes megnézni közelebbről egy pelenkázó táskát, majd venni egy nagyon hasonlót fele annyiért. Nálunk egy nagyobb méretű, klasszikus neszeszeres táska jelenti az "alap csomagot", ami befér a babakocsi aljába, de van egy nagyobb táskánk is, ha jobban fel kell pakolni. Mind a kettő egyébként egy nagyon akciósan vásárolt Women's Secret termék. Ez a márka meglehetősen drága, de leértékelve kb. negyed annyiba került, mint a bababoltokban árult pelenkázó táskák, amelyek közül ráadásul nekem egyik sem tetszett igazán.

screen_shot_2017-05-25_at_2_57_11_pm.png

Pelenka dzsin: Nekünk nincs és elég jól megvagyunk nélküle. A baráti tapasztalatok alapján is leginkább csak drága beszerezni és utántölteni is, ráadásul egy hatalmas porfogó a babaszoba "közepén".

screen_shot_2017-05-25_at_3_53_12_pm.png

Hintőpor: Vettem egy dobozzal a babaápolási szerek beszerzésekor, de semmire nem használtuk. Egy éve bontatlanul áll a szekrényben. Persze egyszer majd biztosan jó lesz valamire.

Szoptatós fotel: Szerintem a szoptatós fotel egy fantasztikus marketing fogás, de alapvetően nincs rá szükség. Természetesen egy jó fotelre van, de ha van ilyen otthon, akkor nem kell külön a szoptatás miatt azt lecserélni vagy még egyet venni. Ha egyébként is aktuális a költözés vagy a bútor beszerzés, el lehet rajta gondolkodni, de szerintem ez tényleg leginkább a marketingről szól.

screen_shot_2017-05-25_at_3_54_10_pm.png

Tonnányi plüss állat és játék: Az elején nincs szükség egy tonnányi játékra. Egyrészt mivel kb. 3 hónapos lesz, mire igazán felfedezi magának a tárgyakat, másrészt ajándékba mindenki játékot fog hozni, harmadrészt a legtöbb gyerek kedvence a gombokkal telepakolt pet palack, meg tulajdonképpen bármi, ami színes és hangot ad ki. Így nagyon sokat erre sem érdemes elkölteni. A zenélős játékok nagy része ráadásul nagyon gagyi, repetitív dallamokat ismétel. Ha már zene, érdemes sok-sok jó minőségű zenét hallgatni a babával egy jó minőségú lejátszón. A játékok tekintetében pedig megéri a gyakorló szülők tippjeire hagyatkozni, a kedvenc játékokat mi is tőlük kaptuk. Első körben 2-3 játék bőven elég, az O-Ball labdákat, illetve a babakönyveket nagyon szerettük, minden további ráér később.

screen_shot_2017-05-25_at_3_30_19_pm.png

Játszószőnyeg: Nagyon szépeket lehet a bababoltokban találni, nekünk is volt, de úgy érzem, nem igazán használtuk ki. A játszószőnyegre nem mondom egyértelműen, hogy felesleges, de ár-érték arányban nem egy erős darab. Pár apró játékkal és színes, mintás takaróval helyettesíthető, vagy érdemes lehet ezt is inkább kölcsönkérni valakitől. 2-3 hónapnál tovább egyébként nem is lehet használni. Az első időkben nem lesz rá szükség, amikor pedig már kúszik a baba, ki kell venni alóla, mert zavarja a mozgásban.

screen_shot_2017-05-25_at_3_57_27_pm.png

Bébikomp: Ugyan nem feltétlenül babakelengye, de ha már játékok és ha már "mit ne" lista, akkor nem tudtam kihagyni a bébikompot. Sokszor, sok helyre leírták már, hogy kifejezetten káros, ettől függetlenül még mindig hatalmas kínálat van belőlük a legtöbb babaáruházban. A bébikompban hosszan olyan pózban van a baba, amit magától még nem tudna felvenni, így nagyon megterheli a gerincét. Érdemes szólni időben a családnak, hogy ne ezt hozzák ajándékba!

screen_shot_2017-05-25_at_3_31_08_pm.png

Kenguru: A hordozás jótékony hatásairól már a harmadik listában írtam, fontos azonban itt is kiemelni, hogy a bébikomphoz hasonlóan a kenguruk is károsak lehetnek a baba gerincének. Nem vagyok hordozási tanácsadó, így a részletekbe sem szeretnék belemenni, érdemes azonban alaposan utána járni a kérdésnek. Egy pszichológus anyuka ide vonatkozó blog bejegyzése itt olvasható, e mellett szerencsére a hordozási tanácsadókon túl már rengeteg magyar nyelvű szakirodalom és YouTube segédlet is elérhető a témában. A kép azt ábrázolja, hogy mit ne csináljunk (eredetileg sajnos nem, csak itt és most használom elrettentő példának)!

screen_shot_2017-05-25_at_3_39_41_pm.png

Borostyán lánc: Szintén nem klasszikus babakelengye darab, de sok babánál már nagyon korán megjelennek a fogzás első tünetei. Régi városi legenda, hogy a borostyán lánc segít a fogzó babáknak. Semmilyen tudományos magyarázat nincs a borostyán fogzásra gyakorolt jótékony hatására. A bababoltokban árult "borostyán" lánc nagyrészt ráadásul műanyag, ezen felül még fulladásveszélyes is.

Ezennel véget ért a babakelengye sorozat, köszönöm annak, aki végigkövette. További tartalmak itt elérhetőek!

A bejegyzés trackback címe:

https://szulokleszunk2017.blog.hu/api/trackback/id/tr2812539999

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása