Szülők leszünk!

Szülők leszünk!

Szubjektív babakelengye lista - 1. rész

2017. május 16. - Frankó Luca

Szerettem volna egy újabb blogposztot, de ebben nyári jóidőben semmi mélylélektani tartalom nem jutott eszembe. Viszont a napokban több barátnőm is kérdezgetett a babakelengyével kapcsolatban, így arra gondoltam, hogy az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat nem csak nekik írom le, hanem poszt formájába öntöm. Aztán annyi gondolat gyűlt össze menet közben, hogy egy egész sorozat kerekedett ki belőle. Összesen öt listát készítettem és igyekeztem nem csak egy felsorolást adni, hanem helyenként pici magyarázatot is. Egyben arra is buzdítanék mindenkit, hogy a baba érkezésével ne kezdjen el felhalmozni és mindent megvásárolni. Az öt téma a következő:

  1. amiket mindenki szerezzen be előre
  2. amiket mindenki szerezzen be bizonyos lakás/autós/időjárási körülmények esetén
  3. amivel érdemes várni pár hetet, hogy valóban szükség lesz-e rá
  4. ami nélkül lehet élni, de én nagyon szerettem őket
  5. amit felesleges pénzkidobásnak tartok

 A sorozat 100%-ban szubjektív és sokkal inkább praktikus, mint tudományos. Remélem hasznát veszik, hasznát veszitek! 

 AMIKET MINDENKINEK ÉRDEMES ELŐRE BESZEREZNI!

Jöjjön tehát az első, a leghosszabb lista. Azaz azon dolgok sora, amiket szerintem mindenkinek érdemes előre beszerezni. Ha ezek megvannak, nagy baj már nem történhet!

Pelenkázás: Természetesen az alapcsomag része néhány tucat nadrágpelenka, valószínűleg ezt már a kórházba is vinni kell. Felhalmozni azonban hatalmas akciók esetén sem érdemes, mert minden babánál más típus/márka válik be. Ugyanez igaz a nedves törlőkendőre és a popsikenőcsre: szerezzünk be valamilyet, mert már a kórházba is vinni kell ezekből is, de az előbb említett okokból nagyon betárazni nem érdemes. Popsikenőcsből véleményem szerint egyébként is a gyógyszertári a legjobb, amit a gyerekorvos tud majd felírni a baba születése után. Nálunk a pelenkázós készlethez tartozik ezen felül a szagsemlegesítő pelenka tároló zacskó is. Itt és most viszont máris szeretném kifejteni, hogy elképesztően aggaszt az a mennyiségű hulladék, amit a pelenkákkal termelünk. Mindenkit csak buzdítani tudok a mosható pelenka használatára, mi szégyen szemre még nem álltunk át. Első babánál, kezdésnek talán egy picit meredek vállalás, de szép lassan érdemes (lenne) átszokni. A pelenkázáshoz szükség lesz ezen felül egy pelenkázó felületre is. Az otthon adottságaitól függően lehet ez egy pelenkázó komód vagy egy lap a kiságy tetjén. Érdemes böngészni a lehetőségek között.

screen_shot_2017-05-16_at_12_36_03_am.png

 

Egyéb babaápolási termékek: Véleményem szerint tusfürdőt és sampont érdemes előre beszerezni, azt ugyanis nem írja fel az orvos szülés után receptre (csak fürdető krémet, de szerintem az nem szolgálja igazán a célt). Receptre egyébként ír majd fel az orvos néhány dolgot, például a köldökcsonk ápolásához. Tusfürdőből nekünk a Babé termékek váltak be. Talán a babaápolási termékek kategóriába besorolható a lázmérő is. Érdemes előre beszerezni, nem éjszaka rohanni érte a gyógyszertári ügyeletbe, amikor tényleg szükség van rá. Az Omron termékek hivatalos orvosi segédeszközök, megbízhatóak.

Textíliák: 10-15 textilpelenkára mindenképp szükség lesz, elképesztően sokoldalúan használható az első hetekben. A babát erre tudjuk letenni, nyári melegben ezzel betakarni, de büfiztetéshez vagy akár pelenkázásnál alátétként is jó szolgálatot tehet. Érdemes olyat (is) beszerezni, ami nem tiszta fehér, hanem az egyik oldala mintás, hogy “alátétként” használva tudjuk, melyik az alja és melyik a teteje. Természetesen szükség lesz babaruhákra. Hogy pontosan miből mennyit és milyet ajánlok, az önmagában megérne egy külön posztot. Röviden talán annyi a tanácsom, hogy érdemes 50-56-62-es méreteket előre beszerezni. 50-ből tényleg csak pár darabot, hiszen nem is biztos, hogy lesz erre a méretre szükség, 56-62-esből már lehet picit bátrabban. Ez a két méret az első 2-3 hónapban valószínű jó lesz a babára, ruhavásárlásra viszont ekkor kevésbé lesz idő és energia. Egy pár hetes újszülöttnek alapvetően body-ra (hosszú és rövid ujjú) és rugdalózóra van szüksége, ebből méretenként 6-8 darabot érdemes beszerezni. Ennél több nem kell, de ennyire viszont biztosan szükség lesz. Emellett pár sapka és egyujjas kesztyű (a hosszú körmök miatt) kell még a babának, illetve télen extra overál, esetleg néhány kényelmes kis nadrág. Mindenből érdemes 100% pamutot választani, ami cipzáras, fodros, masnis, flitteres, azt kerüljük, mert nem kényelmes. A kantáros farmernadrágokkal és cuki irhakabátokkal is érdemes várni legalább egy évet, még ha árulnak is ilyesmit kisebb méretben is. Márka tekintetében az F&F, a Next és a Gap a kedvencek, az utóbbi kettő újonnan nagyon drága, használtan viszont fillérekért beszerezhető és egyébként elnyűhetetlen. Kelleni fog ezen felül 2-3 kapucnis törölköző. És ha már textilek, érdemes a mosásra is kiemelten figyelni egy újszülött mellett. Szenzitív mosószerre lesz szükség, nagyon kemény víz esetén szenzitív öblítőre is. A baba ruháit az első hetekben pedig vasalni, azaz fertőtleníteni is ajánlott. 

 

screen_shot_2017-05-16_at_1_19_56_am.png

 

Alvás: A babának mindenképpen kell egy biztonságos saját kiságy, még akkor is, ha a szülők együtt szeretnének aludni a picivel. Ha máskor nem, a nappali alvásokhoz idővel mindenképp szükség lesz rá. A kiságy esetén rendkívül fontos alapszabály, hogy azt TILOS telepakolni mindenféle plüssállattal, nagy takarókkal, párnákkal. Minél “üresebb”, annál jobb. Amire szükség van, az egy keményebb matrac, 2-3 váltás lepedő, egy rácsvédő és 2-3 hálózsák. Azért érdemes hálózsákot választani takaró helyett, mert a babák még nem tudják magukat betakarni éjszaka, ha szükséges, és a fejükről sem tudják lehúzni ha alá szorulnak. Minden szempontból a hálózsák a legpraktikusabb választás az alváshoz. Hálózsákból is az ujjatlan, 100% pamut a legmegfelelőbb, természetesen mindig az aktuális méretben és az évszakhoz illően. Ezen felül rendkívül fontosnak tartom egy légzésfigyelő beszerzését, azt gondolom, ezen nem szabad spórolni. A megfelelő termék megfelelő beállítással nem produkál téves riasztást, általában ugyanis ez szokott lenni a legnagyobb ellenérv a termékkel szemben. Saját tapasztalataim alapján ez nem egy valódi érv, ellenben hatalmas biztonságot ad a készülék. Fontos tudni, hogy a hirtelen csecsemőhalál szempontjából a 2-4 hónapos kor a legveszélyeztetettebb, ugyanis a légzésszabályozás központi idegrendszeri irányítása ekkor alakul ki. Szintén fontos tudni, hogy a készüléket nem csak éjszaka, hanem a nappali alvások esetén is be kell kapcsolni. A légzésfigyelő akkor ad azonban csak teljes biztonságot, ha a szülők megtanulják, riasztás esetén mi a teendő. A magyar gyártmányú, orvosi segédeszközként bejegyzett BabyControl márkát és a Heim Pál Gyermekkórház csecsemőújraélesztő tanfolyamát mindenkinek szívből ajánlom. Talán sokaknak nem jut eszébe, de nagyon hasznos lehet a babaszobába az éjjeli fény is. A funkciója az, hogy a baba szobájában folyamatosan legyen egy pici világítás, hogy ha éjszaka felébred, ne kelljen feltétlenül teljes fényárt kapcsolni. Mi ha utazunk is visszük mindig magunkkal.

screen_shot_2017-05-16_at_1_15_34_am.png

 

Babakocsi: Azt gondolom, ez is viszonylag kikerülhetetlen darab. Fontos azonban, hogy ne (pusztán) első látásra szerelemből döntsünk. Elképesztő a választék a piacon, de nagyon mellé lehet fogni impulzusvásárlás esetén. Gondoljuk át előre: mekkora ajtókon kell, hogy beférjen a liftbe vagy a lakásba, hol fogjuk tárolni, milyen terepen fogjuk tologatni, stb. Hogy elkerülhető legyen a túlkínálat okozta sokk, érdemes jó sokat guglizni, mielőtt belépünk egy babaáruházba vagy elkezdtünk nézelődni a használt piacon.

+

Egy jó könyv: Azt gondolom, minden leendő anyukának fontos, hogy a várandósság hónapjaiban olvasással, befelé fordulással is hangolódjon a baba érkezésére. Fórumok és rémtörténetek helyett pedig szeretettel ajánlom mindenkinek például Suhai Gábor és Varga Katalin: Szülés és születés - Lélektanon innen és túl című könyvét. Bár még sok mást is tudnék.

Szülésfelkészítő tanfolyam: Az előző ponthoz, a készülődéshez kapcsolódva. Szinte minden nagyobb kórház tart szülésfelkészítést, az első babát várva érdemes elmenni. Szívből ajánlom például a János kórház keddi, ingyenes alkalmait. Még azoknak is, akik úgy érzik, nekik biztosan nem fognak újat mondani. De. :)

További tartalmak itt elérhetőek.

A bejegyzés trackback címe:

https://szulokleszunk2017.blog.hu/api/trackback/id/tr8012507893

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása