Szülők leszünk!

Szülők leszünk!

Szubjektív babakelengye lista - 3. rész

2017. május 19. - Frankó Luca

Szerettem volna egy újabb blogposztot, de ebben nyári jóidőben semmi mélylélektani tartalom nem jutott eszembe. Viszont a napokban több barátnőm is kérdezgetett a babakelengyével kapcsolatban, így arra gondoltam, hogy az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat nem csak nekik írom le, hanem poszt formájába öntöm. Aztán annyi gondolat gyűlt össze menet közben, hogy egy egész sorozat kerekedett ki belőle. Összesen öt listát készítettem és igyekeztem nem csak egy felsorolást adni, hanem helyenként pici magyarázatot is. Egyben arra is buzdítanék mindenkit, hogy a baba érkezésével ne kezdjen el felhalmozni és mindent megvásárolni. Az öt téma a következő:

  1. amiket mindenki szerezzen be előre
  2. amiket mindenki szerezzen be bizonyos lakás/autós/időjárási körülmények esetén
  3. amivel érdemes várni pár hetet, hogy valóban szükség lesz-e rá
  4. ami nélkül lehet élni, de én nagyon szerettem őket
  5. amit felesleges pénzkidobásnak tartok

 A sorozat 100%-ban szubjektív és sokkal inkább praktikus, mint tudományos. Remélem hasznát veszik, hasznát veszitek! 

AMIKKEL VÁRJUNK, HOGY LESZ-E RÁ VALÓBAN SZÜKSÉG

A harmadik listába azokat a dolgokat gyűjtöttem össze, aminek a beszerzésével véleményem szerint nem kell rohanni, előre ugyanis nem lehet tudni, hogy lesz-e rájuk szükség. Adott esetben viszont nagyon is lehet, így érdemes előre nézelődni és kiválasztani a legmegfelelőbb terméket, hogy ha úgy alakul, akár másokat is meg tudjunk bízni a vásárlással. 

Cumi: Egyáltalán nem biztos, hogy kell cumi a babának. A legtöbb szoptatási tanácsadó szerint kifejezetten ellenjavalt a potenciálisan kialakuló cumizavar miatt. Persze  nem egy nagy összeg, be lehet szerezni előre is, de egy igény szerint szoptatott babának nincs rá nagy szüksége. Mi másfél nap inkubátorral kezdtünk, ezért ajánlották. Elkezdtünk cumit használni, de a kislányom 3 hónaposan megtalálta az ujját és magától elhagyta.

Cumisüveg: Szerencsés esetben cumisüvegre sincs szükség az elején. Az ideális eset az, ha egy baba fél éves koráig kizárólag anyatejet kap, ehhez pedig szintén ideális esetben nem kell cumisüveg. Cumisüvegre szoptatási nehézségek esetén lehet szükség (ld. lejjebb a mellszívónál), illetve ha tápszeres kiegészítést is kapnia kell valami miatt. Illetve abban az esetben, ha az édesanya a két szoptatás közötti időnél hosszabban el szeretne mozdulni a baba mellől, és a lefejt tejet cumisüvegből szeretnék adni a babának. Érdemes azonban azt is tudni, hogy az igény szerint szoptatott babák egy része egyáltalán nem fogadja el sem a cumit, sem a cumisüveget, így lehet, hogy ez esetben is más megoldásra (pl.: pohár, fecskendő) lesz szükség. És itt szeretnék egy kicsit kampányolni az igény szerinti, az első fél évbeni kizárólagos szoptatás mellett. A nők igenis képesek szoptatni, ha csak nincs valami tényleges anatómiai probléma (pl. tejmirigyek hiánya), ami azért elég ritka. Az esetek többségében a kezdés azonban nem egyszerű: sokszor kifejezetten fájdalmasak az első próbálkozások, felléphet mellgyulladás, az anya pedig sokszor bizonytalan a mennyiséget vagy a technikát illetően. Nagyon nagyon fontos azonban, hogy szoptatási nehézség esetén azonnal szoptatási tanácsadóhoz kell fordulni, hiszen az esetek szinte 100%-ban napokon belül orvosolható a probléma! Az anyatejes táplálás fantasztikus a baba immunrendszerének, fontos a kötődés szempontjából és sokkal sokkal egyszerűbb is az élet szoptatással, mint tápszerrel. Higgye el mindenki, hogy tud szoptatni, még ha küzdelmes is az eleje!

Mellszívó: Az előzőekhez csatlakozva, szoptatási nehézség esetén lehet rá szükség, de nem feltétlenül lesz. Gyakori fejéssel lehet pl. szaporítani a tej mennyiséget, de a minél gyakoribb szoptatás is ezt a célt szolgálja. Nekem az első másfél nap inkubátor miatt hasznos volt, hiszen mire megkaptam a lányom, már kb. be is indult a tejtermelés a fejésnek köszönhetően. Érdemes kiszemelni, hogy melyik a legszimpatikusabb eszköz, hogy ha szükség van rá, akár a kórházba is be tudják vinni a hozzátartozók. 

Mellbimbó védő: A kórházban szinte mindenkinek javasolják a csecsemős nővérek, alapesetben erre sincs feltétlenül szükség. Sőt! Cumizavart okozhat, nem túl természetes és a tisztítása is felsleges macera. 

screen_shot_2017-05-19_at_2_02_15_pm.png

Strelizáló: Strelizálóra is alapvetően akkor van szükség, ha a baba cumizik vagy cumisüvegből táplálkozik. Az Avnet strelizálót ez esetben szívből ajánlom. A kis műanyag játékok, rágókák az esetek többségében nem bírják a strelizáló hőfokát (tapasztalat :)), ezeket langyos vízben érdemes elmosni, emiatt nem kell beszerezni.

screen_shot_2017-05-19_at_1_54_58_pm.png

Hordozókendő: Egy picit más vizekre evezve, mindenkinek nagyon ajánlom a hordozást már a kezdetektől! Ez tipikusan egy olyan dolog azonban, amit érdemes már a babával együtt próbálgatni. Aki szeretne előre készülni, annak azt ajánlom, hogy béreljen egy rugalmas kendőt az első hetekre, országszerte számos helyen vannak hordozási tanácsadók és bérlési lehetőség. Ha a bérelt kendő és általában a hordozás beválik, akkor érdemes vásárolni egyet. A kenguruk kerülendők, a babákat pedig csak befelé, magunk felé fordítva hordozzuk. De kérdések, kétségek esetén tényleg érdemes hordozási tanácsadót felkeresni és minél több eszközt kipróbálni. 

Baba olló: Sokak szerint felesleges, jó a felnőtt olló is. Nekem sokkal jobban kézre esett a lekerekített babaolló, de mindenki tapasztalja ki magának. Figyelem, az első hetekben azonban tilos a körömvágás!

Hajkefe: A legtöbb babaápolási részleg tele van hajkefékkel, én őszintén szólva először azt hittem, a funkciója ugyanaz az, mint a felnőtt hajkefének. Elsősorban azonban a koszmó megelőzése miatt ajánlják, a kefélés segítheti ennek megelőzését vagy elterjedését a baba fején. Intenzív koszmósodás esetén érdemes beszerezni.

További tartalmak itt elérhetőek.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://szulokleszunk2017.blog.hu/api/trackback/id/tr4512519255

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

R2D2 & C3PO 2017.05.20. 11:06:37

Nálunk a hajkefe a hosszú hajjal együtt kötelező. Sokkal kíméletesebb, mint bármi más.

Frankó Luca 2017.05.21. 00:28:17

@R2D2 & C3PO: Nagy lobonc esetén természetesen fésülködésre is alkalmas :).
süti beállítások módosítása