Szülők leszünk!

Szülők leszünk!

Szubjektív babakelengye lista - 4. rész

2017. május 24. - Frankó Luca

Szerettem volna egy újabb blogposztot, de ebben nyári jóidőben semmi mélylélektani tartalom nem jutott eszembe. Viszont a napokban több barátnőm is kérdezgetett a babakelengyével kapcsolatban, így arra gondoltam, hogy az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat nem csak nekik írom le, hanem poszt formájába öntöm. Aztán annyi gondolat gyűlt össze menet közben, hogy egy egész sorozat kerekedett ki belőle. Összesen öt listát készítettem és igyekeztem nem csak egy felsorolást adni, hanem helyenként pici magyarázatot is. Egyben arra is buzdítanék mindenkit, hogy a baba érkezésével ne kezdjen el felhalmozni és mindent megvásárolni. Az öt téma a következő:

  1. amiket mindenki szerezzen be előre
  2. amiket mindenki szerezzen be bizonyos lakás/autós/időjárási körülmények esetén
  3. amivel érdemes várni pár hetet, hogy valóban szükség lesz-e rá
  4. ami nélkül lehet élni, de én nagyon szerettem őket
  5. amit felesleges pénzkidobásnak tartok

 A sorozat 100%-ban szubjektív és sokkal inkább praktikus, mint tudományos. Remélem hasznát veszik, hasznát veszitek! 

AMIK NÉLKÜL LEHET ÉLNI, DE ÉN NAGYON SZERETTEM ŐKET

 A negyedik listába számomra fontos, idővel alapdarabbá váló dolgokat gyűjtöttem össze, amelyek viszont véleményem szerint már egyáltalán nem kötelező elemek a babakelengye listán. A cél itt tehát leginkább egy kis inspiráció a nagy beszerzések előtt.

Hinta: Bizonyos hintákat már újszülött kortól lehet használni, a babák többségét pedig kifejezetten nyugtatja a hintázás, ringatózás. A nyugtatáson kívül a hintázásnak számos pozitív pszichológiai és kognitív hatása van, erről pl. itt egy összefoglaló cikk. Mi nagyon szerettük az Adamo hintát, főleg az első hetekben. Sajnos nem használtuk nagyon sokszor, mivel egyedül az ajtófélfába tudtuk felfúrni, így mindig fel-le kellett pakolni használat előtt és után. Tágasabb otthonokba viszont szívből ajánlom, nagyon sokáig használható. Olcsóbb és drágább termékek is megtalálhatók a piacon, a minőségre, a megfelelő kialakításra érdemes nagyon figyelni.

screen_shot_2017-05-24_at_3_36_37_pm.png

Ringató/Pihenőszék/Bouncer: És ha már ringatás, nálunk az első hetekben a túlélés záloga volt a babaringató, sokszor csak ebben aludt el a lányunk napközben. Számomra abszolút az alapdarabok közé került pár nap alatt. A képen látható Stokke Steps szék ugyan baromi drága, de sokoldalúan és sokáig használható. Balra az első elem például a fent említett ringató, de később etetőszékként is jó szolgálatot tesz. Talán ez volt az egyetlen drága bababútor, amit beszereztünk, és nagyon elégedettek is vagyunk vele. Természetesen sokkal olcsóbban is lehet jó ringatókat találni, a minőségre azonban itt is kiemelten érdemes odafigyelni! És adott esetben az esztétikára is, hiszen ez a darab tipikusan nonstop a nappali közepén lesz.

screen_shot_2017-05-24_at_3_25_07_pm.png

Szoptatós párna: Sokan már a várandósság idején a szoptatós párnát ölelve alszanak, mi inkább eredeti funkciójában használtuk sokat, illetve az első hetekben a kiságyba is betettük, hogy az ne legyen olyan hatalmas a baba számára. Alapvetően azért lett alapdarab, mert a kialakítása révén a célnak ideális, de azért itt és most érdemes leszögezni: bármilyen párna megfelel szoptatós párnának, ami segít a kezeket, könyököket alátámasztani. Arról nem is beszélve, hogy sokan fekve szeretnek szoptatni, amihez semmilyen segédeszközre nincs szükség. 

screen_shot_2017-05-24_at_3_29_48_pm.png

Kép forrása: femina.hu

Körforgó: A babaágy szélére kell felszerelni és a baba feje fölé lóg be. Általában zenélnek is, a díszek és a zenélő rész cserélhető. Az első hetekben az illatok mellett a hangok jelentenek fontos támpontot a babáknak. A körforgó dallamai nyugtató hatással lehetnek rá és némi ingert is biztosítanak számára a kiságyban fekve, mely ingereket idővel az alváshoz tud társítani.

screen_shot_2017-05-24_at_3_56_51_pm.png

Fotó: Mammas and Papas

Csörgős dísz: Egy-egy csörgő, a babakocsira vagy a kiságyra akasztható dísz szintén jó szolgálatot tehet és fontos tájékozódási pontot jelenthet a babának, ahogyan néha hozzáér és az megszólal. Természetesen csak erre a célra kialakított díszeket válasszuk a biztonság miatt, viszonylag olcsón is lehet megfelelőeket találni.

screen_shot_2017-05-24_at_3_58_22_pm.png

A kép forrása: Mammas and Papas

Járóka: Sokan nem szeretik, sőt kifejezetten ellenzik a használatát, én kifejezett járóka párti vagyok. A babát ugyanis képtelenség állandóan kézben tartani vagy hordozni, hiszen könnyen hozzászokik és szinte ellehetetleníti az otthoni működést. Természetesen egy újszülött nagyon és szinte állandóan igényli a közelséget, amit ki is kell szolgálni. De idővel egyre többet egyedül lehet már hagyni ezen a biztonságos helyen. Ahogy ügyesedik, egyre jobban képes lesz elfoglalni magát, először leginkább a saját kezével, később a korának megfelelő játékokkal. A járóka egy biztonságos közeg, ahol napközben a baba el tud tölteni egyedül először csak néhány percet, de 7-8 hónaposan már akár 20-30-at is. Az egyetlen hátránya a helyigény. A járóka kapcsán fontos elmondani, amit a kiságy kapcsán már leírtam: nagy plüssállatok, nehéz takarók ne kerüljenek be a fulladás veszély miatt. Fél éves kor után sem kell sok játék és nagy zsúfoltság. Jó alapszabály, hogy annyi játék elegendő egyszerre, ahány hónapos a pici, így a játékokat lehet cserélgetni, váltogatni. Egy-egy 2-3 hete nem látott darab az újdonság erejével tud hatni.

Organikus tisztítószerek: Amióta megszületett a lányom, igyekszem organikus tisztítószereket használni. Még nem cseréltem le mindent, de ráléptem az útra és egyelőre nagyon elégedett vagyok. A hatékonyságuk hasonló, mint a nem organikus szereknek, az viszont megnyugtató, hogy a tányérokra vagy a padlóra nem különböző mérgező kemikáliákat kenek, hanem természetes anyagokat. Akit érdekel a téma, ajánlom a naurel.hu oldal böngészgetését.

screen_shot_2017-05-24_at_3_34_12_pm.png

Folttisztító: Foltok lesznek, minden mennyiségben. A mosópor reklámokból megismert "makacs szennyeződés" kifejezés pedig új értelmet nyer. A Frosch Baby folttisztítója viszont mindent visz, abszolút alapdarab lett.

screen_shot_2017-05-24_at_3_37_33_pm.png

Pelenkázó segédletek: A pelenkázáshoz alapvetően pelenkára, nedves törlőkendőre, popsikrémre és egy jó pelenkázó felületre van szükség, mint ahogy azt a kötelező darabok részben le is írtam. Sok apró kis segédlettel még kényelmesebbé lehet azonban tenni a folyamatot. Nálunk itt abszolút az Ikea termékek taroltak. A pelenkázóra szerelhető tároló kosarak, az alátét és a huzat ,illetve a baba feje fülé tehető "tornaszer" is nagyon bevált. 

screen_shot_2017-05-24_at_3_40_55_pm.png

Mérleg: Huuhh, a mérleg. Elég ambivalens a viszonyom a babamérleggel így utólag, de az elején elég sokat használtuk, így ennek a listának a végére csempésztem be. A szülés utáni első hetekben mindenki (rokonok, gyerekorvos, védőnő) azzal a kérdéssel nyüszteti az anyukákat, hogy mennyit evett a gyerek. Mint megtudtam, ez a kérdés csak itthon ennyire kardinális kérdés. Mi az első hetekben minden egyes szoptatás előtt és után méreckedtünk, még éjszaka is. Sokszor iszonyatosan frusztráló volt, hogy egy fél órás kör után csak 30-40 g pluszt mutatott a mérleg. Utólag már tudom, hogy ez teljesen felesleges. Egy érett, időre született, igény szerint szoptatott és alapvetően nem sokat bukó baba esetén teljesen felesleges az egyes etetések méregetése, hiszen maga a folyamat iszonyatosan körülményes, az eredmény pedig az esetek többségében fals és rendkívül frusztráló. A mérés szinte sosem pontos, hiszen a baba mozgolódik, az etetés közben pedig emészt, párologtat, stb., tehát a bevitt mennyiséget szinte lehetetlen pontosan megmérni. A mérleg viszont mérsékeltebb használat esetén fontos lehet: az első 1-2 hétben érdemes napi egyszer, kb. ugyanabban az időben megmérni a babát, majd az első 1-2 hónapban heti egyszer. Ha minden rendben és a baba jól gyarapszik, innentől kezdve havi egy ellenőrző és tájékozódó mérés elég lehet. Nálunk a mérleg már hosszú hónapok óta a szekrény mélyén van, 2-3 havonta eszünkbe jut, hogy méreckedjünk egyet. Önmagában a grammok és centik nem mondanak el mindent a baba fejlődéséről. Az első időkben a pisis-kakis pelenkák száma például sokszor informatívabb, mint a grammok. 

screen_shot_2017-05-24_at_3_22_17_pm.png

(A kép eredeti forrását sajnos nem tudom feltüntetni)

További tartalmak itt elérhetőek.

A bejegyzés trackback címe:

https://szulokleszunk2017.blog.hu/api/trackback/id/tr9112537423

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása